A gyengülő forint hatásai

A napokban többször is gyengült a forint az euróval, dollárral, svájci frankkal, de még a japán jennel szemben is. Cikkünkben összeszedtük, hogy milyen hatással lehet mindez a mezőgazdasági exportőrökre és importőrökre, valamint a deviza alapú hitellel rendelkező gazdákra!

Múlt hét csütörtökön a Svájci Nemzeti Bank eltörölte a 3 éve fenntartott 1,20 euró/frank átváltási árfolyamot, melynek hatását a forint is megérezte. A döntést követően az addig 270 forintot érő svájci frank árfolyama 340 forintig kúszott fel! Ezt követően a piaci hangulat negatív irányba fordulásának „köszönhetően” a frank árfolyama elérte a 370 forintot is!

Közben a forint az euróval szemben is veszített erejéből, történelmi mélypontot, 326,7 forintot ért el. Ezután stabilizálódni kezdett a frank/euró árfolyam, aminek köszönhetően a forint is erősödött, 1 frankért 320-322 forintot kellett fizetni, míg egy euró 322-325 forintot ért.

Ma reggel az euró jegyzése 319,7, míg a franké 322,08 forinton állt, míg egy dollár 276,49 forintba került.

Az árfolyamok változását és a forint gyengélkedését a kereskedők is megérzik. Az importtal foglalkozó cégekre negatívan hathat, ugyanis a behozott termékek forintba átszámolt ára növekedni fog. Ez a jelenség csökkentheti az importtermékek iránti keresletet, továbbá az importőrök versenyképessége is csökkenni fog a hazai termelőkkel és forgalmazókkal szemben.

Az exportőrök helyzete pont az ellenkezője, mint az importtal foglalkozó vállalkozóké, ugyanis forintba átszámolva növekszik az exportált árucikkeken elért bevétele az eladóknak. Ezt a bevétel-növekedést fel tudják használni arra, hogy csökkentsék a termékek árát, így az értékesített termékek mennyisége is növekedhet.

A deviza alapú hitelekkel rendelkezőket rosszul érintheti a forint gyengélkedése, mert így a hitelek törlesztő részlete forintba átszámolva növekedni fog. Szerencsére a hitelek forintosítása miatt ez a probléma a hitellel rendelkezők kisebb százalékát érinti.

Forrás: vg.hu, index.hu, blog.bisnode.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Számok, százalékok, eurómilliók – az állati takarm... Az élelmiszeripari melléktermékek, elkészített állati takarmányok árucsoport érte el – a gabonák után – a második legnagyobb exportárbevételt és külk...
Baj a növénybiztosítókkal a Bodrogközben: felügye... Az MNB a biztonsági tőke három hónapon belüli pótlására alkalmas pénzügyi terv készítését írta elő a Bodrogközi, illetve a Bodrogközi Kertészeti bizt...