A csávázás egyszeregye

Vetések környékén sok szó esik a csávázás jelentőségéről, nem véletlenül. A művelet tekinthető a növényvédelem egyik első frontjának is, ahol magát a szaporítóanyagot és a később kifejlődő növényt is védjünk. Sokan alkalmazzák, de még ezen gazdálkodók fejében is időnként sok kérdés merül fel a témában.

A csávázás szaporítóanyagokon preventív (megelőzési) céllal alkalmazott növényvédelmi eljárás. Alapulhat fizikai vagy kémiai védekezésen. Célja, hogy a szaporítóanyag felületén, illetve annak belsejében megtalálható gombák és baktériumok ellen védelmet biztosítson. Kiterjedhet továbbá a csíra- és a fiatal növény megvédésére ám nemcsak a betegségek, hanem kártevők ellen is. Történhet vegyszerrel (csávázószerrel) illetve vegyszermentes, biológiai módon.

A csávázószer alkalmazása történhet nedves, száraz (por), habos, gél, illetve gáznemű eljárással.

 

Vegyszeres csávázás

A csávázószerek esetében engedélyezett hatóanyagok időről-időre változnak. Az aktuális állapotról alkalmazás előtt érdemes mindig tájékozódni. Mindenesetre tritikonazol, mefenoxam, tiofanát-metil, tetrakonazol, klórtalonil, fludioxonil, flutriafol, difenokonazol, tiametoxam, tebukonazol, imidakloprid, teflutrin, klotianidin, béta-ciflutrin és ezek bizonyos kombináció alkalmazhatók ilyen célra.

A piacon több cég termékei kaphatók. Gabonafélék csávázására a következő szerek használhatók (a lista nem teljes):

BIOSILD TOP (Sumi Agro), DIFEND (Arysta Lifescience), DIVIDEND M (Syngenta), GIZMO 60 FS (Nufarm), KINTO DUO (BASF), LAMARDOR 400 FS (Bayer), MAXIM (Syngenta), NUPRID 600 FS RED (Nufarm), ORIUS 5 FS (Adama), PERIDIAM ECO RED (Bayer), PREMIS 25 FS (BASF), RANCONA 15 ME (Chemtura), RAXIL 060 FS (Bayer), ROMIN (Cheminova), SEED OPRID 600 FS (Adama), SIGNAL 300 ES (Chemtura), SONIDO 400 FS (Bayer), VITAVAX 2000 (Chemtura) és YUNTA QUATTRO (Bayer).

 

A csávázás megvédi a vetőmagot
A csávázás megvédi a vetőmagot

 

A (vegyszeres) csávázásnak, a csávázott magok kezelésének és használatának azonban van néhány szigorú szabálya, amit mindenképpen be kell tartani. Ezek a következők:

  • Tilos a csávázott vetőmagot feldolgozott, vagy feldolgozatlan állapotban élelmezési, vagy takarmányozási célra felhasználni!
  • Gyermekek, illetve házi- és vadon élő állatoktól elkülönítve és feltűnő módon megjelölve kell tárolni. Megfelelő védőfelszerelés használatával előzze meg a bőrrel való érintkezést, illetve a légzőszervekbe való bejutását a csávázott vetőmaggal történő munka vagy az eszközök tisztítása során.
  • Szedje össze, vagy földdel takarja be az elszóródott vetőmagot. Előzze meg a felszíni vizek károsodását.
  • Vetés előtt: Kerülje a porral való érintkezést a vetőmagos zsákok felbontása, illetve a vetőgépek feltöltése és leürítése közben. A vetőmagos zsák alján esetlegesen előforduló port semmi esetben se töltse bele a vetőgépbe. Ne kezelje felül az egyszer már csávázott vetőmagot.
  • Vetés közben: Mindig a területegységre előírt vetőmag mennyiséget alkalmazza. Erős szélben ne vessen csávázott vetőmagot. Pneumatikus vetőgépek esetében a magokról esetlegesen ledörzsölődő port, megfelelő csővezetékkel, a talaj felszínére vagy a barázdába kell levezetni.
  • A vadállomány védelme érdekében, vetéskor fordítson figyelmet a vetés mélységére, hogy a csávázott vetőmag földdel teljesen be legyen fedve, kiváltképp a táblák szélein és a sorok végén.
  • Vetés után: A környezet károsításának megelőzése érdekében szedje össze az üres vetőmagos zsákokat és a felesleges vetőmagot. Az üres vetőmagos zsákokat és a maradék vetőmagot a jogszabályban leírtak szerint kell ártalmatlanítani! A kimaradó felesleges vetőmagot minden esetben az eredeti zsákokba tegye vissza, az üres zsákokat más célra ne használja fel.
  • A csávázott vetőmag nem vethető a vizek, vízfolyások, illetve az ásványi nyersanyag külszíni kitermelése során létrejött tavak környezetében mért 5 méteres biztonsági távolságon belül!

Vegyszermentes csávázás

Létezik az úgynevezett vegyszermentes csávázás is. Ilyenkor bizonyos növények magjait (például hüvelyesek és káposztafélék) gyógynövényfőzetbe áztatják, fahamuval vagy humusszal kezelik. Így pusztítják el a kórokozókat és védik meg a magoncot.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Alig, hogy lekerült, már lehet is vetni a repcét... A betakarítással már hetekkel ezelőtt végeztek a gazdák. Mostanra már mindenki a vetés körüli munkákon serénykedik. Sok kérdés merül fel ilyenkor: mil...
Csávázás nélkül kell a repcét termeszteni Nem volt semmi problémájuk a repcés gazdáknak, amíg csávázott vetőmagot juttathattak a földbe. Azonban ez már nem így van: a neonikotinoid csávázószer...
Mikor kötelező a deflektor használata? Az idei évtől kezdődően a hatóság komolyabban ellenőrzi a deflektorok használatát bizonyos esetekben. Az eszköz használata a fogyasztók egészségének v...
Nikotinfüggők lehetnek a méhek Az utóbbi években egyre inkább középpontba kerül a méhek védelme, ugyanis sokat köszönhetünk nekik. Nélkülük nem lenne ennyi táplálékunk. Egy velük ka...
Betiltották, mi most mégis használni akarjuk 2013-ban az Európai Bizottság neonikotinoid tartalmú növényvédő szereket tett tiltólistára azok (valószínűsíthetően) méhekre gyakorolt káros hatásai m...
Szükséghelyzeti engedéllyel várhatóan elegendő ins... Az idei tél még nem mutatta meg valódi arcát. Télies napokat csak egy-két alkalommal láttunk, de utána ismét már-már tavaszt idéző napok következtek. ...