A cirok a jövő alternatív takarmánynövénye

Bár vélhetően kiváltani nem fogja, jó alternatíva lehet a cirok a termelők számára a kukorica mellett. A takarmány- és az élelmiszeripar is megfelelő alapanyagra találhat benne.

Nagy érdeklődés övezte a KITE Zrt. 2018. szeptember 4-én, Nádudvaron megrendezett konferenciáját, melyen a cirok termesztése került a középpontba. A tanácskozáson a KITE Zrt. szakemberei mellett az Euralis Kft. és a Tranzit-Ker Zrt. munkatársai is felszólaltak, akik a vetőmagok genetikai ismérveitől a felvásárlásig és feldolgozásig egyaránt felvázolták a fontos tudnivalókat. A KITE Zrt. pedig bemutatta, hogy milyen technológiai elemeket javasol a termelők számára, illetve, hogy a termény felvásárlásában hogyan tudja segíteni őket.

Nagy érdeklődés övezte a KITE Zrt. nádudvari konferenciáját a cirok termesztéséről
Nagy érdeklődés övezte a KITE Zrt. nádudvari konferenciáját a cirok termesztéséről

Balogh László, az Euralis termékmenedzsere elmondta, hogy a cirok azért lehet megfelelő alternatíva ma Magyarországon, mert az időjárás egyre szélsőségesebb képet mutat. Ez a növény pedig abban élvez előnyt a kukoricával szemben, hogy még ezen aszályos körülmények között is megállja a helyét és jövedelmező tud lenni. A világban szemes cirkot 42 millió hektáron termelnek, Európa ebből 700.000 hektárnyi területtel részesül.

Alapvetően azért lehet érdekes egyre több termelő számára, mert az átlaghoz képest sokkal nagyobb a stressztűrése, köszönhetően az afrikai származásának. Az egységnyi szárazanyag előállításához 40-50%-kal kevesebb vizet használ fel, mint a kukorica. Ezt azzal éri el, hogy a levelén és a szárán egy viaszréteget képez aszályos időszakban, és ezzel csökkenti a kipárolgást.
Felhasználása szempontjából megkülönböztetünk szemes cirkot, mely lehet fehér és vörös, valamint silócirkot, mely lehet szemes és steril, vagyis mag nélküli. Ez utóbbi az állattenyésztés számára kiemelt jelentőségű. A harmadik pedig a biomassza készítésére használható silócirok, amely a biogáz előállításában kap szerepet. Az étkezési célokra szánt szemes cirok azért arathat sikert, mivel a termék gluténmentes, így a tudatos fogyasztók és az intoleranciával küzdők számára egyaránt megfelelő alternatíva lehet.

A cirok magasabb nyersfehérje értékű, mint a kukorica, ezért megfelelő alapanyag lehet a takarmányipar számára
A cirok magasabb nyersfehérje értékű, mint a kukorica, ezért megfelelő alapanyag lehet a takarmányipar számára

Arra, hogy a takarmány előállításában mekkora fontosságú lehet a cirok használata, már a Tranzit-Ker Zrt. munkatársa, Újvári Sándor hívta fel a figyelmet. Előadása során kiemelte, hogy e termény magasabb nyersfehérje értékű, mint a kukorica, ezért megfelelő alapanyag lehet a takarmányipar számára, ki lehet tölteni vele a szójatermesztés területeinek csökkentésével összefüggő fehérjehiányt.

Hadászi László, a KITE Zrt. innovációs főigazgatója a ciroktermesztés technológiai hátterét mutatta be. Felhívta a figyelmet arra, hogy a technológia feszes betartása kulcsfontosságú kérdés, ugyanis, ha valamelyik sarkalatos ponton hibát vétünk, akkor azon a későbbiekben még nagyobb anyagi ráfordítás mellett sem tudunk javítani.

Hadászi László, a KITE Zrt. innovációs főigazgatója a ciroktermesztés technológiai hátterét mutatta be
Hadászi László, a KITE Zrt. innovációs főigazgatója a ciroktermesztés technológiai hátterét mutatta be

A bemutató parcellák Nádudvar határában az úgynevezett gazdagtelki területen találhatók, jó termesztési körülményeket biztosítva a KITE Zrt. kísérleteinek, így jelen esetben a ciroknak is. A vetés április 17-én történt meg, ugyanis, köszönhetően az idei, kora tavaszi időjárási viszonyoknak, a talaj hőmérséklete ekkor már elérte a 20 fokot. A csapadék a vegetációs időszakban egyenletesen, és mindig időben érkezett, összesen 358 mm esett július végéig, így a talajnedvesség még augusztusban is 20 térfogatszázalék felett volt, ami jó terméshozamokat produkált. Mivel ezek kísérleti parcellák voltak, ezért a munkaműveleteket a teljesség igényével végezték. A tarlóhántás, az alapművelés, a magágykészítés, a vetés, a startertrágyázás, a háromszori mechanikai gyomirtás, a kémiai gyomirtás és a betakarítás sorából a kultivátorozás száma lehet meghökkentő. Az igazgató kiemelte, hogy üzemi körülmények között elegendő lehet a két alkalom is. Ezzel a menetszámmal azt kívánták csupán kitapasztalni, hogy melyik az a pont, amikor még bele lehet menni az állományba, és arra jutottak, hogy a virágzó, de legvégső esetben betakarítás előtti állapotban lévő állományban is végezhető mechanikai gyomirtás, a termény szára elhajlik, kibírja a terhelést, utóbbi esetben pedig nem tapasztaltak pergést.

A bemutató parcellák Nádudvar határában az úgynevezett gazdagtelki területen találhatók
A bemutató parcellák Nádudvar határában az úgynevezett gazdagtelki területen találhatók

Így összesen 11 alkalommal művelték a területet, mely hasonló a kukoricatermesztés során alkalmazott menetszámhoz. Ezen a ponton ismertette, hogy a termelők számára kulcsfontosságú információ lehet, hogy a cirok termesztéséhez a gabona, a kukorica és a napraforgó eszközrendszere egyaránt megfelelő, vagyis külön beruházásra nincs szükség. A precíziós gazdálkodásba is illeszkedik a cirok termesztése és meg is hálálja azt. Itt is értelmezhető a négy alapelv, vagyis a kihagyás- és átfedésmentes technológia, a sor- sorköz megkülönböztetésének elve, a műveletek összevonása és a menetszám-csökkentés, valamint a differenciált és pozícionált inputanyag-kijuttatás.

A cirok termesztéséhez a gabona, a kukorica és a napraforgó eszközrendszere egyaránt megfelelő
A cirok termesztéséhez a gabona, a kukorica és a napraforgó eszközrendszere egyaránt megfelelő

Hadászi László a rendezvény után látható kísérleti parcellákon végzett legmeghatározóbb munkaműveleteket emelte ki és mutatta be. Ezek a vetés, a gyomszabályozás, a betakarítás és a szármaradványok kezelése.

A vetés témakörében a cirok vetőmagjának méretét érdemes kiemelni. Ugyanis az apró és a nagymagvú vetemények közé esik, ezért speciális vetőtárcsát igényel. Jó termőhelyi körülmények között 300000 vetőmag szükséges, amiből 80-90%-os használati érték mellett nagy biztonsággal 250-260 ezer terménytőre számíthatunk. A vetésmélység nem lehet több 3-4 cm-nél. A KITE javaslata a 76 cm-es sortáv, ugyanis ez a többi műveleti pontot is nagyban kiszolgálja.

A gyomszabályozásnál megkülönböztethetünk kémiai és mechanikai gyomirtást, mely utóbbi nagy hangsúlyt kap ebben a kultúrában, ugyanis kevés gyomirtó szer engedélyezett a cirok kezelésére. Kémiai gyomirtásra a KITE javaslata a korai posztemergens, a cirok három leveles állapotában. A kísérleteik azt is bizonyítják, hogy a fejtrágyázás hatékonysága is nagyobb, ha ebben az időszakban történik meg a kultivátorozással együtt. Fontos, hogy készülni kell a kultivátorral végzett kezelésekre, mert nem akkor kell döntést hozni, amikor látszik, hogy a kémiai gyomirtás nem sikerült, akkor ugyanis már nem tudunk hatékonyan beavatkozni.

A betakarítás esetén nem az egész szárrész halad át a gépen, csupán a buga és az az alatti szárrész. Ez 76 centiméteres technológiában napraforgó adapterrel, sűrűbb technológiában kalászos adapterrel történhet. A szárzúzóval felszerelt napraforgó adapterek ma már megbirkóznak nagyobb mennyiségű szármaradvánnyal is, és megfelelő talajfelszínt hagynak maguk után. A szármaradványok kezelése tehát sarkalatos probléma, hiszen, ha figyelembe vesszük, hogy a cirok jó előveteménye a búzának, akkor azonnal rájövünk, hogy a nagy mennyiségű zöld tömeggel valamit kezdenünk kell még az őszi időszakban. Ez a fent említett módon a betakarítással egy menetben kezelhető.

A terméseredmények igazolták a feszes, intenzív technológia létjogosultságát. A betakarítás utáni 13,2%-os nedvességtartalomnál 10,5 tonna/hektáros hozamot tudtak realizálni.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Komoly konkurenciát kaphat a kukorica Gyakran téma, hogy az éghajlatváltozás miatt a jövőben más növények termesztésére kell átállni a mostaniak helyett. Ezt mondani könnyű, viszont valódi...
Erős hátszéllel letaszíthatja a trónról a cirok a ... A cirok termőterülete Magyarországon körülbelül 20 ezer hektárra tehető, amivel harmadikok vagyunk az Európai Unió rangsorában. A jövőben azonban az E...
Így könnyű – pénzelik a kukorica legnagyobb ellenf... Időről időre felmerül a téma: van-e olyan növény, amely sikeresen helyettesítheti a kukoricát a takarmányozásban. Ilyenkor a cirok jut eszébe sokunkna...
2,3 milliárdos beruházást tervez jövőre a KITE... Erősödik a precíziós gazdálkodás, Szerbiában terjeszkednek, faiskolát alapítottak, és speciális szakműhelyt építenek. A Szabó Leventével, a KITE Zrt. ...
Garmadányi géppel ünnepel a John Deere és a KITE a... A KITE 45 éves, a John Deere pedig 100 éves születésnapját ünnepli idén. Ezzel kapcsolatban tartott sajtóbejárást és szakmai bemutatót az egyik legnag...
A precíziós eszközök kompatibilitása nélkül elmara... A precíziós eszközök gyártóinak meg kellene teremteniük a kompatibilitást egymás termékei, illetve az azok által gyűjtött adatok között, ugyanis jelen...