9 tipp a spárga termesztéséhez!

A spárga termesztése rendkívül munkaigényes, ezért is nevezték régen a királyok ételének. Mindemellett magas áron értékesíthető és rendkívül keresett export termék is. Az ásványi anyagokban és vitaminokban (A, B, C, E, K) is gazdag friss spárga szezonja igen rövid, de évről-évre nő a népszerűsége a háziasszonyok körében. Magyarországon 1920 óta termesztik nagyobb területeken. Jelenleg körülbelül 2000 hektárról az éves termésmennyisége 3000 t körül alakul.

Az alábbiakban néhány ötlettel szeretnénk segíteni azokat, akik kacérkodnak a gondolattal, hogy spárgát (is) termeljenek:

  1. A spárga lehet lila, zöld, halványsárga vagy fehér is
    A spárga lehet lila, zöld, halványsárga vagy fehér is

    Mivel a spárga éveken át ugyanazt a helyet foglalja el, ezért azt körültekintően kell megválasztani! A viszonylag laza, tápanyagban gazdag talajokat kedveli. Pangóvizes területen nem szabad termeszteni! A szárazságot elviseli, ha viszont öntözik, meghálálja.

  2. A földalatti növényrészekkel terjedő gyomokkal (pl. tarackbúza) fertőzött talajon a termesztés sikere erősen kétséges. Napsütötte helyen erősebb és egyenesebb sípokat fejleszt.
  3. Kerülni kell a hagyma és a fokhagyma közelségét. Remekül megfér viszont az akár talajtakarásként is odatelepített salátával, uborkával, paradicsommal.
  4. Termesztése előtt gazdagítani kell a talajt érett komposzttal és ha szükséges, nagy káliumtartalmú fahamuval.
  5. Ki kell ásni egy megfelelő méretű gödröt és abba helyezni el a spárga gyökérdarabkáit, majd be kell locsolni.
  6. Az első két év során a gyomlálásra, az óvatos talajlazításra kell figyelnünk és a komposztot kell visszapótolni. A ritkásan jelentkező hajtásokat novemberben a földig kell vágni. A 3. évtől kezdve lehet számítani komolyabb termésre, amelynek mennyisége a 10. évtől fokozatosan visszaesik.
  7. A szedés során minden értékes méretű sípot le kell szedni, mert ezzel a föld alatti rizóma erősíthető.
  8. A több éves állományban felléphet a spárgarozsda és a fuzárium. Ezeket a betegségeket a károsodott sípok eltávolításával mérsékelni lehet. A gondok részben elkerülhetőek ellenálló fajtákkal és a növény igényeinek megfelelő környezet kiválasztásával.
  9. Az idősebb hajtásvégeken és érett bogyókon megtalálható spárgabogár idővel a fiatalabb, fogyasztásra alkalmas részeket is megtámadja. Célszerű a jelenlétét figyelni, és az idősebb részeket a tenyészidőszak végeztével eltávolítani.

Forrás: Tudatos Vásárló, Wikipédia

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Mit tegyen, ha spárgalegyek támadják az ültetvényé... Azért veszélyesebbek a spárga többi kártevőjénél a spárgalegyek, mert az eladható részt, a sípokat károsítják és teszik értéktelenné. A kátételük köve...