8 módszer a fűhiány kezelésére

Arra ösztönzik az állattenyésztőket, hogy számítsák ki, mennyi fű áll rendelkezésre takarmányozás szempontjából, és gyorsan cselekedjenek, ha fűhiány lép fel. Az április és a május is tipikusan azok a hónapok, amikor a szálas takarmány termesztése számottevő, viszont néhány állattenyésztő kiegészítő takarmánnyal, korai elválasztással és silózásra szánt mezők lelegeltetésével tenyészti állatait.

Liz Genever állattenyésztési tanácsadó szerint azonban fontos, hogy a gazdálkodók áttekintsék, mennyi takarmány biztosítására is van szükségük. Továbbá a gazdáknak meg kell akadályozniuk a legelők károsodását, amelyet sokszor a túllegeltetés idéz elő. A szakértő szerint, ha 4 centiméter alatti a legelő növényeinek magassága, és nem hagy elegendő pihenési időt a gazda a két legeltetés között, akkor az befolyásolhatja a növények fejlődését akár rossz irányba is. Genver elmondása szerint a gazdálkodóknak mérlegelniük kell, hogy mennyivel termett kevesebb fű a területen, és hogy ennek függvényében hogyan kell tervezniük a következő évet – írta az fwi.co.uk.

A juhállomány fenntartásához érdemes odafigyelni a legelők állapotára. (Fotó: Pixabay, Analogicus)
A juhállomány fenntartásához érdemes odafigyelni a legelők állapotára. (Fotó: Pixabay, Analogicus)

Clyde Jones legeltetési tanácsadó szerint néhány dél-angliai tejüzemben szükség van a kiegészítő takarmányozásra. A jelentések szerint a fű növekedése naponta 20-30 kg szárazanyag/ha, míg a kereslet 40-50 kilogramm. Jones úr szerint a fű növekedése a felére csökkent, mint amennyire szükség lenne, ezért többen is a kiegészítő takarmány mellett döntenek.

De nézzük, hogy milyen lehetőségek állnak a takarmányhiányos gazdálkodók előtt.

A fű hiányosságainak felismerése

A fű mérése és annak ismerete, hogy hány legelőnap van még előttünk, lehetővé teszi, hogy a gazdálkodó megtervezze a jövőbeni elképzeléseit, és tud védekezni a hiány leküzdése ellen.

Priorizálja az állatcsoportokat a gazdaságban

A sorrend a következő: juhok és bárányok – növekvő szarvasmarha – tehenek, borjak.

Tervezze meg a téli takarmány költségvetését

A tervezés segít abban, hogy milyen szálas takarmányra lesz szükség október elsején, és a téli takarmány alakulását befolyásolja az, amit az elkövetkezendő három hónapban tesznek a gazdák.

A bárányok korábbi elválasztása

A bárányok esetében hallható az, hogy 8 hetes koruktól elválaszthatóak, azonban ideálisabb a 10-12 hét. A korai leválasztású juhok azonban csökkentik a fűigényt, ugyanis a nem szoptató anyajuhok tápanyagigénye alacsonyabb, mint szoptató társaiké.

Alkalmazzon kiegészítő takarmányt

A bárányok számára kifejezetten meghatározó a tápanyagbevitel mennyisége, így a fű mellett szükség lehet széna vagy koncentrátumok adagolására is, amennyiben a kereslet túlhalad a kínálaton. A bárányok etetése gazdaságonként eltérő, van, ahol elegendő a koncentrátumszint eléréséhez 2-3 kilogramm, míg máshol akár a kétszeresére is szükség lehet.

A legeltetés forgásának lelassítása

Néhány növény forgási időszaka megközelítőleg 21 és 30 nap között alakul, viszont ha gyógynövényeket is alkalmaznak a legelőkön, akkor ez akár 40 napra is növelhető. Az a tábla például, amely sok vörös lóherét tartalmaz, akár 50 napra is hosszabbítható.

Hibrid repcék

Aki újratelepítésen gondolkozik, az ültethet takarmányrepcét, amely akár 12 hét után kész is a legeltetésre. Bár ez nyomást gyakorolhat a legelőre, később a további takarmány biztosításában is szerepet játszik. A gyors növekedésnek köszönhetően egész évre hatékony termelést nyújt.

Állatállomány csökkentése

Egyes gazdaságok esetében megoldást jelenthet az alulteljesítő állatok levágása vagy eltávolítása az állományból.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A juh és kecske állatállomány elektronikus jelölés... A juh és kecske állatállomány elektronikus jelölése kapcsán igényelhető támogatásról A juh és kecske állatállomány elektronikus jelölése kapcsán nyúj...
A hazai juhtenyésztés aktuális helyzete és lehetős... Hova exportáljuk a legtöbb juhot, miből készítik a birkapörköltet valójában, miért csökkent a támogatások ellenére is a juhtartás? Cikkünkből megtudja...
A hazai juhtenyésztés aktuális helyzete és lehetős... Mit lehet tenni a juhtartás helyzetének jobbítása érdekében, napjainkban, mikor a Kérődző Szerkezet Átalakítási Program és az Agrár Környezet Gazdálko...
A köles termesztése Májusban vetik, egyéves növény, érzékeny a hűvös időjárásra. Elevenítsük fel, hogy milyen növény is a köles, és milyen odafigyelést igényel a termeszt...
Juhállomány az unió országaiban Friss listát publikált az Eurostat az uniós birkaállományról. Nos, a legtöbb juh, a többi országot messze megelőzve, az Egyesült Királyságban él, össz...
Jön az újabb pénz szarvasmarha és juh tenyésztőkne... Folytatódik a kifizetés a húsmarha és a juh ágazatokban nyújtott kérődző szerkezetátalakítási nemzeti program Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból f...