6 millió szövőmadarat pusztítana el a kenyai kormány

6 millió vöröscsőrű szövőmadár ellen hirdetett háborút a kenyai kormány, mert veszélyeztetik a termést az ország termőföldjein. Természetvédők szerint a gabonakárosító madarak felszámolására használt mérgező növényvédő szerek károsíthatják az ország veszélyeztetett ragadozómadarait is.

Szakértők figyelmeztettek, hogy a kenyai kormány 6 millió, a farmokat megtelepedő vöröscsőrű madarat megölő törekvése nem kívánt következményekkel jár a ragadozómadarakra és más vadon élő fajokra nézve – írja a Guardian.

Fotó: Pixabay – illusztráció

A Kenyában uralkodó szárazság csökkentette az őshonos fű mennyiségét, amelynek magva a szövőmadár fő táplálékforrása, aminek következtében a madarak egyre gyakrabban támadják meg a gabonaföldeket, és 800 hektárnyi rizst veszélyeztetnek. Eddig körülbelül 300 hektárnyi rizsföldet tettek tönkre a madarak.

A FAO szerint egyetlen szövőmadár naponta akár 10 gramm gabonát is meg tud enni. A nyugat-kenyai gazdálkodók közel 60 tonna gabonát veszítenek a madarak miatt. 2021-ben a FAO becslése szerint a madaraknak tulajdonítható termésveszteség elérte az évi 50 millió dollárt.

A kormány egy szerves, foszfáttartalmú peszticid kipermetezével válaszolt a madárkártevők tömeges megjelenésére, de a vegyszert a kutatók az emberekre és más élőlényekre is veszélyesnek tartják.

A szövőmadár-invázió egyébként gyakran előfordul Afrika számos országában. Hat hónappal ezelőtt, például, a FAO 500 000 dollárt adományozott Tanzánia kormányának, hogy támogassa a peszticidek permetezését, a felügyeletet és a kapacitásépítést, miután 21 millió szövőmadár megszállta a rizs-, cirok-, köles- és búzamezőket.

Share Button