Gyümölcsösültetvény-összeírást végzett a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2018. első negyedévében. A felmérés az alma, bodza, cseresznye, dió, kajszi, körte, meggy, őszibarack, szilva ültetvényekre terjedt ki, mi most az almaültetvények statisztikáit néztük meg jobban.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az Európai Parlament és a Tanács 1337/2011/EU rendeletének megfelelően gyümölcsösültetvény-összeírást hajtott végre 2018. február 14. és április 16. között. A felmérés az alma, bodza, cseresznye, dió, kajszi, körte, meggy, őszibarack, szilva ültetvényeket vizsgálta. A 9 faj esetében a 2017-ben benyújtott területalapú támogatási kérelem alapján legalább 2500 m2 területnagyságot elérő gyümölcsösök mindegyikéről készül kérdőív.

A gyümölcsösültetvény-összeírást böngészve 73 ezer hektárnyi gyümölcsösről rendelkezik részletes szerkezeti adatokkal a statisztika. Az előzetes eredmények alapján az összeírt terület 53 százalékán két gyümölcsfajt, almát és meggyet termesztettek, ezt követte a dió, a bodza és a szilva. Az alma a területek 34,2 százalékán, a meggy a 19,1 százalékán volt.
Sok fajtát használnak az almásokban
A hazai almatermesztést nagy számú fajta jellemzi. A gazdálkodók az adatfelvétel során 153 féle almafajtát neveztek meg, a három legfontosabb az Idared, a Florina és a Jonagold.
Az almatermesztés fajtaösszetételében lényeges változások történtek a 2001-es ültetvény-összeírás óta: visszaszorulóban van az akkor még legjelentősebb Jonathan fajtacsoport, ezzel szemben a Rezisztens (Pinova) jelentősége folyamatosan nő. 2017-ben már az ebbe a csoportba tartozó fajták adták az almaterület legnagyobb részét (27 százalékát).
Telepítés és kivágás
A következő öt évben tervezett kivágásra és telepítésre vonatkozó információk szerint a meggy és a dió területén várható jelentős növekedés. A legnagyobb területen alma- és meggyfákat terveznek telepíteni a gazdálkodók. Az őszibarack az egyetlen gyümölcsfaj, amelyik esetében nagyobb területet vágnának ki a közeljövőben a gazdálkodók, mint amekkorát telepítenének.
A biogazdálkodásba bevont 6,6 ezer hektár gyümölcsösterület egyik fele már teljesen átállt ökológiai gazdálkodásra, másik fele még átállás alatt van. A biogyümölcs-termesztés terén jelentős bővülés 2015-től következett be, a bioterületek 62 százaléka ekkortól jelentkezett ökológiai minősítésbe. Az adatgyűjtésben vizsgált gyümölcsfajok területének átlagosan 9,0 százaléka volt átállás alatti, vagy már átállt bioterület. A biogazdálkodás a dióültetvények esetében a legnagyobb arányú, az összeírás adatai alapján termesztési területük 24 százaléka állt ökológiai gazdálkodás alatt. Ezt követte a bodza és az alma 13, illetve 10 százalékkal.