Önnek is van kérdése az agrárpályázatokról? – 2. rész

A második Gazdag Gazda Webkonferencia fókuszában a közelgő agrárpályázatok álltak. Ennek megfelelően sokan, sokat kérdeztek meghívott szakértőnktől. Mivel a kérdések többekben is felmerülhetnek, a hasznos válaszokat ezúton tesszük közzé. Íme, a csütörtöki konferencia kérdései és válaszai. Mindenképpen olvassa el, ha idén Ön is pályázni készül!

1. Fiatal gazda alprogram: telephely vagy major vétele lehetséges? 2.: Szakképesítésnél érettségi előnyt élvez-e magasabb pont jár érte? 3.: Előminősítés  2. kategóriája biztató-e már? 4.: Kollektív pályázatnál megegyezzen-e a lakhely? 5.: Szociális szövetkezetbe csak a pályázat beadása, megnyerése után lépjek-e be? Mert ugye ők is vehetnek fel támogatást… 6.: Ha már méhészkedek 3 éve hobbi szinten, az probléma lehet-e?

  1. Lehetséges telephely és major vétele is.
  2. Nem jelent előnyt az érettségi.
  3. Ha az értékelés során a 2. kategóriába esett, akkor jó eséllyel indulhat a pályázaton.
  4. Nem szükséges.
  5. A jelenlegi rendeletek szerint be lehet lépni pályázat beadása előtt is szövetkezetbe
  6. Nem jelent problémát.

Azt olvastam, hogy csak az lehet fiatal gazda, akinek legalább 4 EUME üzemmérete már megvan.

A fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásához nem kell rendelkezni gazdasággal a most megjelenő pályázat szerint. A jövőben ez lehet, hogy változni fog de ezek egyenlőre csak tervek és véleményünk szerint nem fog jelentősen változni.

Mi van olyankor, hogyha több helyen lenne a gazdaság, egyik helyen mondjuk állatokat tartana az ember, másik helyen (tőle messze) mondjuk növényeket termesztene, akkor melyik számít 30 km-en belülinek?

Lehet több helyen a gazdaság. Ha viszont a pályázó vállalta, hogy a működtetési időszak kezdetétől, annak teljes időtartama alatt az életvitelszerű tartózkodási helyéhez képest a gazdaság legtávolabbi pontja legfeljebb 30 km-es sugarú körön belül lesz, akkor minden gazdasági tevékenységnek 30 km-en belül kell lennie. Ezért a vállalásért plusz pont jár, de nem feltétele a pályázaton való indulásnak.

Mikorra várható erdőtelepítési pályázat?

Nyár elejétől.

Egy konferencián elhangzott, hogy már nem kell “szűznek” lenni, tehát lehet a gazdának valamilyen gazdálkodói és támogatási előélete, ami nem kizáró ok.

A gazdálkodó előélet eddig sem volt kizáró ok, viszont lehet, hogy lesznek bizonyos engedmények pl. a földalapú támogatással kapcsolatban.

Mit jelent, hogy 1. alkalommal kezd gazdálkodásba? Más tevékenységgel foglalkozhatott korábban vállalkozóként?

Igen, foglalkozhatott. Akár már meglévő egyéni vállalkozással is lehet kifizetési kérelmet beadni. A lényeg az, hogy a főtevékenység onnantól kezdve valamilyen mezőgazdasági termelő tevékenység legyen.

Ha a fiatal gazda egyúttal családi gazdaságot is alapít és (ha jól tudom) a monitoringnál az adóbevallást nézik, akkor lehet-e a családi gazdaság összevont adatait bemutatni?

Nem.

A kritériumok ugyanazok lesznek az induló támogatásnál, mint 2014-ben?

A hamarosan meghirdetésre kerülő fiatal gazda pályázat teljesen meg fog egyezni a 2014-sel, a további években megjelenő fiatal gazda pályázat módosulhat.

Tehát mégiscsak létezik a fiatal gazda minősítés?

A fiatal gazda minősítés, ahogy a múltban volt, 2014 december végén megszűnt, viszont a földművelésügyi miniszter 11/2015. (III. 13.) FM rendeletében meg lettek határozva az új feltételei annak, hogy ki minősül fiatal gazdának.

Van-e lehetőség arra, hogy a fiatal gazda a családi gazdálkodás egy részét vegye át? A családi gazdálkodáson belül az általa használt földek használatát átírják a fiatal gazdára?

Igen.

Jól értettem, hogy pár hét múlva a régi rendszerint meghirdetik a fiatal gazda pályázatot?

Igen.

A fejlesztési átalányról lehet bármi bővebbet tudni? Ha ezt veszi igénybe valaki más pályázaton nem indulhat?

A részleteket még nem lehet tudni, de attól hogy ezt igénybe veszi, még indulhat más pályázatokon.


Gyümölcstelepítési pályázat várható ebben az évben?

Igen.

Technológia fejlesztéshez belefér a traktor vásárlás állattenyésztő telepnél? Ha igen itt az árajánlatokon kívül mivel lehet előkészülni?

Az MVH gépkatalógusa által meghatározott gépekre lehet támogatást igénybe venni. Természetesen traktort is lehet vásárolni.

Lehet-e fiatal gazda támogatást olyan vállalkozás indításához igénybe venni, ahol lókiképzés a tevékenység? (pl. lovasterápiás ló kiképzése)

Ha ezeket a lovakat saját gazdaságukban tenyésztik és eladásra szánják, akkor lehet vele foglalkozni.

Az mit jelent a pályázatban, hogy a méhészet nem lehet több a tevékenység 50%-ánál? (Mi történik ha a pályázatban az ember vállal mást is, de végül csak a méhészetet sikerül megvalósítania. De nagyobb méretekben, mint amiben vállalta. És tegyük fel ezzel eléri a vállalt üzemméretet, de akkor ezt így nem veszik figyelembe, illetve büntetés jár érte?)

Ha csak méhek lennének, de azzal elérné a vállalt EUME méretet a 4. évre, akkor a támogatási összeg 10%-át kellene visszafizetnie.

Ha valaki családi gazdálkodó, de a jövedelme alapján (ugye sokan vannak a gazdaságban és eloszlik a jövedelem a tagok között) a gazdaság tagjai nem érik el fejenként a 600 ezres összeget ami a bevallási határ a szja bevallásban, akkor hogyan igazolható a gazdálkodásból származó jövedelem?

Ha nyert a fiatal gazda pályázaton, akkor egyéni vállalkozóként kell a mezőgazdasági tevékenységét folytatnia, tehát bármennyi bevétele is van, azt be kell vallania.

Tanyafejlesztési pályázat, ill. állattartó telep korszerűsítésére vonatkozó pályázat, valamint géptámogatás, pl: tejfeldolgozó gép beszerzésére vonatkozó pályázat mikorra várható?

Nyár végére.

Mit jelent, hogy 1. alkalommal kezd gazdálkodásba? Más tevékenységgel foglalkozhatott korábban vállalkozóként?

Igen az, ha vállalkozó volt, nem kizáró ok. A lényeg, hogy nem szabadott semmilyen támogatást igénybe venni

…és a minősítést kitől kell kérni???

A Margo.hu oldalán található az igénylő, ide kattintva: http://palyaz.hu/partnereink/magro-hu-palyazati-elominosites/

Már a fiatal gazda minősítést hol kell kérni? úgy hallottam már nem lehet kérni ez igaz?

Még nem jelent meg az új ciklus szerinti kiírás.

Én úgy tudom, hogy már nincs ez a minősítés, csak 2014. decemberig volt.

Akkor zárult le az előző ciklusos, de lesz új.

Melyik hónapra várható a fiatal gazda pályázat beadása?

Április.

A pályázatírást mikor kell fizetni? A megnyert összeg %-a az összeg amit fizetni kell?

Akkor kell fizetni, amikor megérkezett a megnyert támogatás.

Várható mostanában ÁTK vagy kertészeti gép?

Igen, nyár közepe-vége felé, de az is lehet hogy a visszamaradt pénzekre még lesz egy gyors kiírás áprilisban.

A pályázatban van egy olyan vállalás, hogy 30 km-en belül lesz a gazdaság. Itt a tartózkodási hely számít, vagy az állandó lakcím?

Az életvitelszerű lakcím.

Esetleg 5. évben válhat főállásúvá?

Legkésőbb a 4. évben kell főállásúvá válni.

Tanyafejlesztési pályázat, ill. állattartó telep korszerűsítésére vonatkozó pályázat, valamint géptámogatás, pl. tejfeldolgozó gép beszerzésére vonatkozó pályázat mikorra várható?

Nyár végére.

Fiatal gazda támogatás igényelhető-e abban az esetben, ha családi gazdálkodás tagja szeretne a gazdaság vezetője lenni?

Igen, a lényeg hogy a pályázó nevére nem érkezhetett korábban támogatás.

Május előtt várható pályázat?

Igen.

Fiatal gazda pályázat esetén mit tanácsos előkészíteni a rendelet megjelenése előtt? (Az üzleti terven felül) pl. mvh regisztráció, stb.

Ez a pályázó személyétől és paramétereitől függ, érdemes szakértővel konzultálni róla.

Gazdaság átadása (családi gazd.) lehetséges fiatal gazdának ill. pályázónak?

Igen.

Ezután 4 EUME üzemmérettől lehet majd csak pályázni fiatal gazdára?

A most megjelenő áprilisi körben változatlan paraméterek lesznek, tehát nem lesz szükséges a 4 EUME.

Aki már pl. 2008-ban vett fel területalapú támogatást az pályázhat-e fiatal gazda pályázatra?

Nem.

Erdőtelepítési pályázatok mikorra várhatóak?

Nyár vége/ősz felé.

Főállású egyéni vállalkozóként a 3. évtől az mit jelent egész pontosan, mellette lehet alkalmazott az ember, vagy cégtulajdonos? Esetleg tanulhat-e?

Alkalmazott nem, de cégtulajdonos igen. Tanulni is tanulhat.

Gyeden lévő pályázhat-e, és főállású például pedagógus pályázhat-e úgy, hogy alkalmaz egy főállású alkalmazottat?

Igen, de akkor sem kerülhető el a főállásúvá válás. És bevonhat maga helyett egy közreműködő személyt is.

Csak az lehet fiatal gazda, aki kérte a minősítést, vagy az is, aki megfelel a feltételeknek?

Ezt pályázat útján kell igényelni, mert nem jár automatikusan.

A webkonferencia korábbi kérdéseire adott válaszokat ide kattintva olvashatja el.

A kérdésekre Miklovicz Péter, pályázati szakértő (Gordius Tender Solutions Kft) válaszolt.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Teltház Hajdúböszörményben Útjára indult szeptember 2-án a Gazdag Gazda Roadshow, Hajdúböszörményben. A csodálatos terem megtelt érdeklődő és információra éhező gazdákkal, amine...
Gazdag Gazda Roadshow – 2. állomás Szeptember 2-án indult, és máris a roadshow felénél tartunk. Múlt hét csütörtökön Szegeden, az Agromehanika Kft-nél vendégeskedtünk. Sokat kérdeztek a...
Javaslat van bőven, hogy kellene csinálni! Mi lett az év madara és év hala; a legfrissebb információk az EKÁER-ről; hogy zárta Bács-Kiskun az évet kukoricafronton; mi a helyzet a sertéságazatba...
Otthonról tanultak a gazdák! Házhoz vittük a tudást az első magyar Gazdag Gazda Webkonferencián, a január 21-én és 22-én megrendezett internetes konferenciánkon. A résztvevő gazdá...
5 változtatás, amit tudnia kell a fiatal gazda pál... Pénteken zajlott az AGRYA Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetségének konferenciája Budapesten, aminek középpontja a sokakat foglalkoztató agrártámogatá...
Fókuszban az agrárpályázatok! A következő hónapokban több száz milliárd forint értékben jelennek meg a 2014–2020-as uniós fejlesztési ciklus pályázatai, melyek keretösszege idén bi...