Így tud fejleszteni uniós forrásból 2015-ben!

Megjelentek az első hírek a Vidékfejlesztési Programról! Mikortól pályázhatunk, milyen újdonságok várhatók, és mik lesznek a támogatott területek az idei évtől?

Bár a Vidékfejlesztési Program (VP) újra társadalmi egyeztetésen volt egy rövid ideig, megjelentek az első hírek azzal kapcsolatban, hogy milyen mezőgazdasági pályázatokra lehet készülni idén. Mivel az ilyen jellegű pályázatok beadási ideje mindig nagyon rövid, fontos hogy az érintettek időben el tudják kezdeni a felkészülést az őket érintő támogatásokkal kapcsolatban. A keretösszegeket tekintve nagyon szép számokkal fognak találkozni a termelők, ugyanis évente mintegy 700 milliárd Ft-ot kell kiosztani pályázati úton, hogy teljesítsük az uniós elvárásokat.

Indulnak az új agrár pályázatok 2015-ben!

Az említett Vidékfejlesztési Program elfogadása a csúszás miatt április/májusra várható, amivel a pályázatok beadásának lehetősége is megnyílik. Ez pedig azt jelenti, hogy a preferált területeken (fiatal gazdák, állattenyésztés, kertészet, feldolgozás) dolgozók vagy dolgozni vágyók már nyár elején harcba szállhatnak (pályázati úton) a vissza nem térítendő támogatásokért. A korábbi ciklushoz (2007-2013) képest nem csak az lesz a pozitív változás, hogy több pénzre lehet pályázni, de a pályázati rendszer is sokkal “pályázóbarátabb” lesz. A korábban lassú és bürokratikus rendszert, egy gyorsabb bírálatokat produkáló, és inkább a pályázatok szakmaiságát előnybe helyező, kiforrottabb pályázati rendszer váltja fel. Mindez sok lehetőséget tartogat és könnyebb pénz lehívásokat eredményez a pályázni vágyóknak.

Az egyik kulcstényező a sikeres pályázáshoz a felkészülés!
Az egyik kulcstényező a sikeres pályázáshoz a felkészülés!

 

A Vidékfejlesztési Program újdonságai, 2015 pályázatai

  • Kis gazdálkodók számára igényelhető fejlesztési támogatás 5 éves üzleti terv megvalósítására (15 000 euró). A kis gazdaságok közé várhatóan az 5 és 10 EUME közötti üzem méret fog bekerülni, de már egy új rendszerű számításban, aminek a mérőszáma a STÉ (Standard Termelés Érték) lesz.
  • Fiatal gazdák induló támogatása (40.000 euró).
  • Állattenyésztéssel kapcsolatos beruházások támogatása, úgymint eszköz-, és gépbeszerzés, telephelyfejlesztés, erőforrás-hatékonyság javítás, trágyatárolás. A beruházásra max. 500 millió Ft igényelhető, a támogatási intenzitás 35-55%-os lesz
  • Élelmiszer feldolgozók támogatása.
  • Kertészeti beruházások támogatása, úgymint technológiafejlesztés, erőforrás-hatékonyság javítása, termék-feldolgozás. A beruházásra max. 500 millió Ft igényelhető, a támogatási intenzitás 35-60%-os lesz.
  • Kisméretű gabonatárolók létesítése és szárítók korszerűsítése. A beruházásra max. 500 millió Ft igényelhető, a támogatási intenzitás 35-60%-os lesz.
  • Borászati támogatások.
  • Öntözésfejlesztés és vízgazdálkodási célú beruházások támogatása (vízkár-elhárítás, víz-visszatartás, melioráció, öntézés hatékonyságának javítása, öntözésfejlesztés). A beruházásra max. 300 millió Ft igényelhető, a támogatási intenzitás 35-55%-os lesz.
  • Kockázat-megelőző beruházások (jégháló, talajgenerátor, stb.). A beruházásra max. 500 millió Ft igényelhető, a támogatási intenzitás 60-80%-os lesz.

Az eljárásrend egyszerűsített lesz…

Ez a támogatások gyorsabb kiosztását és lehívását teszik lehetővé. Növelve ezzel is a kisebb és nagyobb gazdaságok piaci megerősödését, és akár a külföldi piacra jutás esélyét is. Nagy hangsúlyt kap a gazdák együttműködésének erősítése, amire több támogatást is kidolgoztak az új rendszerben. Az egyik ilyen az úgynevezett Rövid Ellátású Láncok (REL) kiépítése, ami a földrajzilag közeli vállalkozások és termelők együttműködését segíti – mint ahogy ez már Európa sok részén rendkívül sikeresen működik.

Az új VP keretében több gazda is összefoghat, hogy pl. jégháló kiépítésére pályázzon forrásért Fotó: almastomi.blog.hu
Az új VP keretében több gazda is összefoghat, hogy pl. jégháló kiépítésére pályázzon forrásért Fotó: almastomi.blog.hu

 

Szintén a gazdák együttműködését kívánják erősíteni azzal, hogy minden pályázat esetében felmerülhet a konzorciumi (több gazda, vállalkozó együttesen beadott) pályázat. Ilyen esetekben közösen valósítanák meg a beruházást és közösen élveznék az előnyeit is. Ilyen lehet egy közös vágópont kialakítása több állattartó által, gabonaszárító építése vagy valamilyen kockázatmegelőző (pl. jégháló) beruházás közös lebonyolítása, ami minden esetben javítaná a kihasználtságot, és akár 60-80%-kal csökkentené az egy gazdára eső költségeket! Az így beadott pályázatokat, 10-25% plusz támogatással “jutalmazzák” a bírálatnál.

Szintén jó hír, hogy ebben az új ciklusban nagyobb közönséget céloztak meg a pályázatokkal, így sokkal több mezőgazdasági szereplő tud vissza nem térítendő támogatásokban gondolkodni (pl. az induló vállalkozók és a kisebb termelők is). A korábbi ciklusban a pályázatok merevsége miatt korábban sok gazda nem tudott pályázni, de a jövőben ez nem így lesz.

Összegezve a leírtakat a mezőgazdasági pályázati rendszerben nagyon pozitív változások történtek, ami minden termelő helyzetére és működésére pozitív hatással lesz. Könnyebb rendszerben több pénzt lehet kapni, és ezzel sok mezőgazdasági szereplő nagy piaci előnyhöz fog jutni. A korábbi rendszerek bonyolultsága és átláthatatlansága visszaélésekre is adhatott okot, ami sok pályázni vágyónak elvette a kedvét a támogatások igénylésétől. Az új rendszer erre a problémára is megoldást nyújt, ugyanis a szakmai szempontok sokkal jobban tudnak érvényesülni, és egy jó ötlettel, jó pályázattal valóban mindenki támogatáshoz tud jutni.

Szerző: Miklovicz Péter, pályázati szakértő, palyaz.hu

Amennyiben a jövőben nem szeretne lemaradni semmilyen fontos hírről, iratkozzon fel az alábbi rész kitöltésével hírlevelünkre, valamint jelentkezzen a témával kapcsolatos webkonferenciánkra, amelyen minden friss információ terítékre kerül.

[sc:Palyazz]

A hírlevél feliratkozással Ön elfogadja a Magro.hu adatok tárolására vonatkozó Általános Szerződési Feltételeket.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapac... A közelmúltban jelent meg a termelő eszközök beszerzését segítő pályázat. Célja, hogy a mikro-, kis és középvállalkozások termelési kapacitása...
Információs börzék fiatal gazdáknak! – Csalá... Az október 30-i Fiatal Kertész Konferenciával elkezdődött a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – AGRYA őszi-téli rendezvény szezonja. A következő ...
Kifizetés a fiatal mezőgazdasági termelőknek A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal ezen a héten megkezdte a támogatások kifizetését azoknak a fiatal gazdálkodóknak, akik a támogatási összeg...
A pályázatírás aranyszabályai, azaz ne csak pályáz... Jellemző a mezőgazdaságra, hogy két-három évet is kell várni egy-egy pályázati lehetőségre. Ezt követően pedig nem egészen 1 hónapunk van csupán a pál...
Fiatal gazda pályázat 2015-2020 között… Mit lehet tudni a 2015. évi fiatal gazda pályázatról? 70.000 vagy 40.000 euróra számíthatnak a pályázók? Mi az, ami már biztos, és mi az, amit csak tá...
Válaszút előtt a gazdák A jövő évben is lehet mezőgazdasági támogatásokat igényelni, viszont az igénylés menete változhat, lehetőség lesz az egyszerűsítésre. Magyarországon...