Így állunk a fejes káposztával

A fejes káposzta globálisan nézve az egyik legfontosabb zöldségnövény. Az egész Földön egy év alatt megtermő zöldségek 10 százalékát tesz ki egymaga. Itthon mégis, mintha csökkenne rá a kereslet, a gazdák nem lehetnek elégedettek. Megkérdeztük őket.

Termőterülete és termésmennyisége

A világ káposzta-termőterületének mintegy 20 százaléka Európában található. Ez a termőterület körülbelül 350.000 hektárra tehető. Az európai fejes káposzta termesztés koncentrált. 60 százaléka Lengyelországból, a volt Jugoszlávia területéről, Angliából és Romániából származik. Az európai termésátlag 20-25 tonna/hektárra tehető.

Magyarországon a fejes káposztát már a 16. századtól kezdve szántóföldi növényként is termesztik. Jelenleg hazánkban körülbelül 3500 hektáron folyik ennek a fontos zöldségnövénynek a termesztése. Ez a termesztési terület az 1900-as évek közepén még 2-2,5-szer ekkora volt. 1 hektárról átlagosan 18-22 tonna termény takarítható be, így a magyar termésmennyiség évente 70.000 tonna körül mozog. Ez megfelel az európai átlagnak.

Van, amelyik ilyen nagyra is megnő! Forrás: dailymail.co.uk
Van, amelyik ilyen nagyra is megnő! Forrás: dailymail.co.uk

 

A termőterület közel 45 százaléka a Duna-Tisza közén van, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az összes termőterület 17-18 százaléka található, a maradék termőterületen a többi megye osztozik. Az összes termőterület 85-90 százaléka háztáji gazdaságokban, kisüzemekben és házikertekben van. A fejes káposzta egyötödét a korai időszakban, a maradékot őszi friss fogyasztásra, tárolásra és tartósításra termesztik.

Fejes káposzta termesztése

Termesztésénél több dolgot is figyelembe kell venni:

  • Közepes fényigényű növény, napi 10 órányi megvilágítást igényel.
  • Hőigénye kicsi. Rövid tenyészidejű fajtáknál 700-800 fok, közepes tenyészidejű fajtáknál 800-1000 fok, míg hosszú tenyészidejű fajtáknál 1000-1300 fokos hőösszeg szükséges a tenyészidő alatt.
  • Jól tűri a hideget a növény, palántakorban mínusz 3-8 fokot is átvészelheti.
  • Magas a víz és a tápanyag igénye.
Nagyon sok féle fejes káposzta fajtát termesztenek világszerte. A fajták között leginkább a tenyészidő hossza, a levelek mérete, a fej nagysága és tömöttsége, a fagytűrés mértéke a különbség.
Nagyon sok féle fejes káposzta fajtát termesztenek világszerte. A fajták között leginkább a tenyészidő hossza, a levelek mérete, a fej nagysága és tömöttsége, a fagytűrés mértéke a különbség.

 

Magyarországon több kedvelt fajta is van:

  • rövid tenyészidejű: Harmat; Szentesi korai;
  • közepes tenyészidejű: Júniusi óriás;
  • hosszú tenyészidejű: Szentesi lapos; Hajdúsági; Amager.

Hazai piaci viszonyok

Megkérdeztünk néhány káposztatermelő gazdát, hogyan látják az idei évet, és a piaci helyzetüket. Horváth Roland szabolcsi, és Németh Péter Győr-Moson-Sopron megyében tevékenykedő termelő válaszolt kérdéseinkre.

A termelők számára sajnálatos, hogy a piacon az alacsony, nyomott árak az uralkodók. Mindketten úgy látják, hogy a piac nagyon telített, emiatt csökkennek az árak. Ennek két oka is lehet:

  1. Az orosz importtilalom miatt a hazai piacra is betört az olcsó lengyel káposzta. Már 20 Ft/db áron hozzá lehet jutni, bár a minősége erősen kérdéses.
  2. A nemzetközi kereskedelem miatt egész évben lehet kapni mindenféle gyümölcsből frisset, így csökken a kereslet az őszi, téli időszakban a savanyú káposztára.

Horváth Roland jelenleg 25 Ft-ért árulja a fejes káposztát, de ennél lejjebb már nem tud menni. Tapasztalata szerint azonban még ezen az áron sincs rá kereslet. Káposztáinak 80%-a még a földeken van, csak minimális mennyiséget tudott eddig értékesíteni. Németh Péternél is hasonló a helyzet, nála a vásárlások során a kisebb mennyiségek, 1-1 tonnák az uralkodóak. Az alacsony kereslet további problémákat eredményezhet. A túl sok eső miatt nedvesen kell betárolni a káposztát, aminek a torzsája így gyorsan, 2 alatt benyálkásodik. Onnantól kezdve pedig már eladhatatlan. A jobb ár és a kereslet növelése, új vevők elérése érdekében töltötték fel ajánlataikat a Magro-ra.

A termelők bánatára hiába volt kedvező az eddigi időjárás, és lett szép az idei termés, a piacon nehéz dolguk lesz. Új és több vevő, illetve a jobb ár érdekében tegye fel Ön is eladandó termékeit a Magro.hu mezőgazdasági piactérre!

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Blog indult… A MHO cikke rólunk Blog indult a gazdák jó kereskedéséhez Magyar Hírlap Online - 2013. június 3., hétfő Hiánypótló mezőgazdasági blogot indított a Magro.hu, az onlin...
Mi a helyzet a zöldség és gyümölcspiacokon? Az Agrárgazdasági Kutató Intézet június 4-én tette közzé legfrissebb gyümölcs és zöldségpiaci árfigyelését, melyből és a két héttel korábbi jelentés...
Import nagykereskedelmi zöldség- és gyümölcsárak a... Francia Condor burgonya érkezett, melynek kilója 110 forint. Az olasz 15 mm alatti koktélparadicsom ára nem változott, továbbra is 600 forint, míg a n...
Vidéki nagybani piacok: a belföldi zöldségek brutt... A Kecskemét Nagybani piacon a szabadföldi Desire burgonya ára csökkent 10 százalékkal, a 22. héten 100 forintba került kilója. A Condor szabadföldi b...
Budapesti fogyasztói piacok: a belföldi zöldségek ... A Rozella szabadföldi burgonya ára a Fehérvári piacon 128 forint/kilogramm, míg a Fény utcaiban 149 forintot kérnek el kilójáért. A primőr újburgonya...
Budapesti fogyasztói piacok: a belföldi zöldségek ... 5-10 százalékkal csökkent a belföldi zöldségek többségének termelői ára a Budapesti Nagybani Piacon a 24. héten, de volt ami drágult. A részleteket az...