Négy lábon járó fűnyírók

Attól függően kell juhot választanunk, hogy milyen célból szeretnénk tartani őket. A juhoknak ugyanis hús-, tej- és gyapjú hasznosítású fajtái is vannak. De mielőtt ezt eldöntenénk, jó ha tudjuk azt is, hogy megéri-e juhot tartani mostanság hazánkban?

A magyar juh mindig is közkedvelt volt, elsősorban az olasz felvásárlók között. Főként húsvét tájékán lendül fel a fiatal egyedek iránt a kereslet, de jellemzően egész évben viszik őket az ország minden tájáról. Ez a trend azonban most megtörni látszik.

Ma már nem olyan nagy üzlet leadásra juhot tartani (Fotó: veganallatvedelem.blogspot.com)
Ma már nem olyan nagy üzlet leadásra juhot tartani (Fotó: veganallatvedelem.blogspot.com)

 

Hajdú-Bihar megyében a szállítással nincsen gond. Heti rendszerességgel érkezik a felvásárló és viszi el a 25 kiló feletti juhokat. Az ár viszont már nem a régi, 35 kilós egyedekért kb 20.000 Ft-ot fizetnek, ami még az önköltséget sem fedezi, nem hogy nyereséget produkáljon. Nem véletlen, ha sokak kedve kezd elmenni a juhtenyésztéstől a térségben.

Békés megyében a helyzet még aggasztóbb a hírek szerint. Ott ugyanis már hónapok óta nem vásárolják fel a bárányokat. Az indok: nem kell már az olaszoknak.

Kedvtelésből megéri juhot tartani

Sokan vannak persze olyanok, akik nem eladásra szeretnének juhokkal foglalkozni. Nagyobb füves kerttel, birtokkal rendelkező gazdák egyre inkább leváltanák a benzines fűnyírót négylábű fajtára. Ezek az állatok pedig kiváló fűnyírók, így nagyobb területek ilyen irányú karbantartására bátran lehet őket tartani.

Parlagfüves területeken is érdemes juhot tartani, ugyanis nagyon kedvelik ezt a növényt. Előszeretettel fogyasztják, így ők is jól érzik magukat, mi pedig jól járunk, mert egy erősen allergén növényt pusztítanak ki. Egyre azonban vigyázni kell: ha a juhok által karbantartandó területen alacsony fák és cserjék vannak, ajánlott körbekeríteni azokat villanypásztorral, ugyanis a leveleket és a fiatal hajtásokat is rendkívül kedvelik.

De milyen juhot tartsunk?

Van egy fajta, amelyet egyöntetűen tud ajánlani több gazda is, ez pedig a kameruni juh. Igénytelen, a legeltetéses tartást jól bírja, így bio-fűnyírónak kiválóan alkalmas. Az sem mellékes, hogy igen szelíd jószág, valamint a húsa is finom, bár dekoratív külseje miatt nem sokan eszik meg. Inkább gyönyörködnek benne, amíg csak lehet.

A kameruni juh tökéletesen alkalmas nagyobb, füves területek karbantartására (Fotó: kamerunijuh.hu)
A kameruni juh tökéletesen alkalmas nagyobb, füves területek karbantartására (Fotó: kamerunijuh.hu)

 

A magyar merinó is egy igen ismert fajta hazánkban és sokan tartják is. Jól alkalmazkodott a hazai klímához, így legeltetni is kiválóan lehet, nem válogatós. Hústermelése közepes, de a kosok akár 100 kilogrammosra is megnőhetnek.

Ha a területkarbantartáson túl tejhez is szeretnénk jutni, akkor célszerű tejelő típusú juhot tartanunk. Ilyen például a Lacaune, amely egy francia fajta. Egy laktáció alatt 2-400 liter tejet képes adni. A szép tejhozam mellett azonban különlegessége abban is rejlik, hogy húsgyarapodása vetekszik egyes húsfajtákéval, így kettős hasznosításúnak is beillik.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A hazai juhtenyésztés aktuális helyzete és lehetős... Hova exportáljuk a legtöbb juhot, miből készítik a birkapörköltet valójában, miért csökkent a támogatások ellenére is a juhtartás? Cikkünkből megtudja...
A hazai juhtenyésztés aktuális helyzete és lehetős... Mit lehet tenni a juhtartás helyzetének jobbítása érdekében, napjainkban, mikor a Kérődző Szerkezet Átalakítási Program és az Agrár Környezet Gazdálko...
Juhállomány az unió országaiban Friss listát publikált az Eurostat az uniós birkaállományról. Nos, a legtöbb juh, a többi országot messze megelőzve, az Egyesült Királyságban él, össz...
Jön az újabb pénz szarvasmarha és juh tenyésztőkne... Folytatódik a kifizetés a húsmarha és a juh ágazatokban nyújtott kérődző szerkezetátalakítási nemzeti program Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból f...
Röviden, mindent a birkanyírásról Miért marad júniusra a birkanyírás, mi a leggyakoribb nyírási mód, hogyan marad nyugton a művelet közben az állat, mi lesz a levágott bundával, és per...
FM: a magyar merinó veszélyeztetett mezőgazdasági ... A magyar merinó juh veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajta lett a vonatkozó legfrissebb FM rendelet szerint - közölte a Földművelésügyi Minisztérium...