Heves áradásokkal érkezik a klímaváltozás – veszélyben a termés

A Föld egy folyamatosan változó élettér. Változik az élővilág összetétele, változik az emberek száma, változik a kibocsátott káros anyagok mennyisége, összetétele, ezáltal pedig maga az éghajlat is. Divatos téma manapság a klímaváltozás, sokan foglalkoznak vele, hatásai pedig az emberekre, az állatvilágra, valamint a mezőgazdaságra is igen komolyak lehetnek.

Az éghajlatváltozás által egyik leginkább befolyásolt természeti jelenség a csapadék. A globális felmelegedés miatt – ahogyan az már most is megfigyelhető – egyre gyakoribbak lesznek a szélsőséges jelenségek a csapadékkal kapcsolatban. Értjük ez alatt a csapadékhiányt (aszály), vagy éppen az intenzív csapadéktevékenységet rövid idő alatt.

A Kárpát-medence éghajlata már a változás küszöbén áll, sőt, a vízügyi ágazat már jelezte is: változásokat észlelnek több, természetes vizekkel kapcsolatos területen. A Duna magyar szakaszán megfigyelték a szakemberek, hogy egyre ritkábban fordul elő, hogy a nyár folyamán drasztikusan lecsökken a folyó vízállása. Emellett fokozatosan növekszik az átlagos vízhőmérséklet, valamint egyre kevesebb jégjelenség tapasztalható a téli időszakban.

Az intenzív csapadék sem tesz jót a növényeknek
Az intenzív csapadék sem tesz jót a növényeknek

 

A Tiszán ezzel szemben egyre kevesebb víz folyik le évről-évre, emellett viszont jóval többször fordulnak elő árvizek. Jellemzően az extrémen csapadékos időszakokban jelennek meg gyakrabban a villámárvizek, melyek fő jellemzője, hogy akár 6 óra alatt is kialakulhatnak és gyorsan le is csengenek.

A vízgazdálkodás és a mezőgazdaság is megsínyli a változást

Várhatóan – ha az előrejelzések beigazolódnak – gyökeresen átrendeződhet a folyóvizeink lefolyása. A téli időszakban ugyanis egyre több csapadék várható, és ha ez hó formájában esik le, majd hirtelen elolvad, komoly árhullámok alakulhatnak ki ebben az időszakban. Így a szokásos tavaszi és őszi árhullámok mellett akár tél közepén is létrejöhetnek veszélyes árvizek.

Ez pedig komoly veszélyeket rejt a mezőgazdaságra nézve is. A január-február-márciusi árvizek, ha szántóföldeket is érintenek, erősen befolyásolhatják a talaj- és vetési munkálatokat. A felázott földre ugyanis nem fognak tudni időben kijutni a munkagépek, illetve a már elvetett növények könnyen elpusztulhatnak a víz fogsága alatt.

A NAK oldalán olvasható információk szerint a várhatóan erősödő párolgás a vízkészletek mennyiségére lehet negatív hatással. A csökkenő vízkészletek miatt a mezőgazdasági célú vízkivételezés is csökkenhet, ezzel nehezítve az öntözést az aszályos időszakokban.

A gyakori heves esőzések közvetlenül is érintik a növénytermesztést. Gondoljunk csak egy, a hirtelen lezúduló komoly mennyiségű csapadék miatt megdőlt búzatáblára, vagy épp egy heves jégeső által szétvert kukoricaföldre.

Összefoglalva, a klímaváltozás nem azt jelenti, hogy nagyobb szárazság várható, hanem azt, hogy több nedvesebb és több szárazabb periódus alakul ki, változékonyabb lesz az időjárás, így nagyobb árvizekre és nagyobb aszályokra kell számítani a jövőben. A szélsőséges árvíz, valamint aszály veszélyhelyzetek kezelése komoly kihívást jelent az érintettek számára.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A hét egyben – 48. hét Norvégia is besegít hazánknak a klímaváltozásra való felkészülésben, elkészült az új agrárstratégia, vírus akadályozza a fehérorosz élőállat exportot,...
Amit a biztosításokról tudni kell – 4 pontban Éves szinten 130 milliárdos kár éri a gazdákat, mégis csupán a termőföldek 40%-a van biztosítva. Alábbi cikkünkben összefoglaltuk, mit kell tudni a me...
Kárt okozott az eső és a vihar a szántóföldeken... A május eleje óta tartó csapadékos időjárás és a viharok a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei igazgatóságainak jelentései alapján, több helyen is ká...
A nagy esők hagyatéka Nem elég, hogy az enyhe tél miatt fokozottabb kártevőirtásra van szükség az idei évben, most még az egyszerre lezúduló nagy mennyiségű eső is húzza a ...
A napraforgó tizedét takarították be Komárom-Eszte... A Komárom-Esztergom megyében elvetett 11 ezer hektárnyi napraforgóból eddig csak 1300 hektárt takarítottak be, és a csapadékos idő a repce vetését is ...
NAK: a sok eső problémákat okoz az őszi munkákban... Az utóbbi időszakban lehullott jelentős mennyiségű csapadék nem csak a kukorica termésmennyiségére van nagy hatással, más kultúrák is megsínylik ezt a...