Az alma helyzete Európában

Az egyik legkedveltebb gyümölcs Magyarországon az alma. Nagyon finom, sokan szeretik, vitaminokban gazdag, de milyen a helyzete Európában ennek a gyümölcsnek? Cikkünkből kiderül!

Az Európai Unión belül az almatermesztésre szánt terület több mint félmillió hektár, és ez a méret az utóbbi pár évben nem igazán változott. Erről a területről körülbelül 10 millió tonna termés kerül le, melynek java részét friss állapotban értékesítik és fogyasztják. Európai Unión kívüli exportra csak az egy tized része kerül. Amikor Európában épp nincsen almaszezon, más országok látják el kontinensünk almaszükségletét. Ezek az országok Chile és Új-Zéland, de Dél-Afrikából is sok alma kerül Európába ilyenkor.

A háztáji kertek súlya egyre csökken. Ilyen forrásból jelentős mennyiségű termés ma már csak Németországban, Ausztriában, Lengyelországban, Romániában, Csehországban és Magyarországon fordul elő.

Az unióban termesztett 25 almafajta közül a Golden Delicious a legkedveltebb, őt követi a Gala és az Idared.

Az unión belül mindenhol a legközkedveltebb gyümölcsnek számít az alma, kivétel Spanyolországban, ott a narancs áll a legelőkelőbb helyen fogyasztás szempontjából. Köszönhetően a hipermarketek minden igényt kiszolgáló gyümölcskínálatának, az almafogyasztás több országban, köztük Magyarországon is visszaesett. Évente körülbelül 2 kilogramm almával kevesebbet fogyasztunk el fejenként, mint régebben. Mint mindig, most is a kivétel erősíti a szabályt: Belgiumban például nem csökkent, sőt, növekedett az almafogyasztás. Ez elsősorban belga polgárok egészségtudatos életmódjának tudható be.

Az elmúlt évben az Európai Unión belül a legtöbb termés Lengyelország almafáiról került le, méghozzá az összes uniós termés 23 százaléka. A második legtöbb alma Olaszországban termett, az Európai Uniós össztermés 21 százaléka.

Tavaly több országban is terméskiesés volt megfigyelhető, köszönhetően a kedvezőtlen tavaszi időjárásnak, valamint a nyári szárazságnak és forróságnak. Magyarországon ez a terméskiesés elérte a 24 százalékot. Németországban 18, Görögországban 10, Lengyelországban és Belgiumban 9 százalékos volt a termésveszteség.

A gyümölcslevek és az almasűrítmény helyzete

Hazánkban is megfigyelhető, de más országokra is jellemző, hogy a szénsavas üdítőitalok iránti nagyfokú keresletnek köszönhetően a gyümölcslevek fogyasztása fokozatosan visszaesik, ezért egyre kevesebb sűrítményt készítenek a feldolgozók. A gyümölcsléfogyasztás visszaesését néhány országban a szénsavas üdítőkre kiosztott plusz adókkal próbálják kordában tartani.

A vitaminokban gazdag almalé kereslete sajnos kezd csökkenni
A vitaminokban gazdag almalé kereslete sajnos kezd csökkenni

Az almalé nagyon népszerű ital Németországban, Ausztriában, Szlovéniában és Dániában. Az európai átlagnál 30 százalékkal több gyümölcslé fogy ezekben az országokban.

Nem csak a gyümölcslékészítésben használnak almasűrítményt: Európában egyre több cider (almabor) készül, melynek szintén ez az egyik alapanyaga. Az Európai Unió éves cidertermelése megközelítőleg 1300 millió liter.

Unión kívüli országokból egyre kevesebb almasűrítményt importálnak: a Kínából behozott termék mennyisége 2 év alatt majdnem 80 ezer tonnával csökkent. Nagyobb beszállítók még Moldova, Chile és Törökország is.

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Október: itt a birsalma szezonja A hazai kertek kissé mostoha sorsú gyümölcse a birsalma. Sokan nem ismerik, így nem érdektelen feleleveníteni, mire jó, hogyan kell szedni, és mire ér...
Almaágazat: az összefogáshoz Mohács kell! Márpedig... Március 23-án a Debrecenben megrendezett Gonda István emlékkonferencián Nagy István agrárminiszter a nélkülözhetetlen ágazati összefogásról beszélt. ...
Almatermesztés: a jövő művelési rendszerei A Gonda István emlékkonferencián Takács Ferenc a jövő művelési rendszereit mutatta be előadásában. A magyarországi almaültetvények művelési rendszere...
Szemléletváltás nélkül a magyar almaszektor legfel... A Debreceni Egyetemen március 23-án nagy érdeklődés mellett került sor a magyar és nemzetközi almaágazat helyzetét áttekintő Gonda István emlékkonfer...
A forró nyárnak hála bőven lesz alma az ültetvénye... Jó termésben bízhatnak betakarításkor a hazai almatermelők. Az idén ugyanis az időjárás is melléjük állt: a tavaszi fagyok megkímélték a legtöbb ülte...